- Hoşgeldiniz

Beylikdüzü Rehberi Beylikdüzü İlan Bürosu Beylikdüzü İlan Servisi

Sitemizde Toplam 45 Firma, 19 Haber, 10 Ürün ve 11 İlan Bulunuyor.

Üye Olup Firmanızı Ekleyebilirsiniz

ÜYE OL GİRİŞ YAP

Maktek Avrasya Fuarı 14 Ekim’de Tüyap’ta Başlayacak.

Adres : -

Telefon : -

E-Posta : -

TÜYAP Fuarcılık Genel Müdür Yardımcısı Ersözlü: “MAKTEK Avrasya Fuarı’ndan 900 milyon dolarlık iş hacmi bekliyoruz” TİAD Başkanı Gamsız: “Cari açığı çözmek için daha çok üretim, daha çok ihracat”

Takım Tezgahları Sanayici ve İş Adamları Derneği (TİAD) ve Makina İmalatçıları Birliği (MİB), MAKTEK Avrasya 2014 Fuarı’nı birlikte düzenleyecek.

Makine sektörünün Avrasya‘daki en büyük buluşması MAKTEK Avrasya Fuarı 2014, TİAD ve MİB’in ilk kez yaptığı iş birliğiyle 14-19 Ekim tarihlerinde TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezi Beylikdüzü‘nde gerçekleştirilecek.

Konuya ilişkin düzenlenen basın toplantısında konuşan TÜYAP Fuarcılık Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Ünal, metal işleme fuarının, endüstrinin gelişmesinde çok önemli bir yere sahip olduğunu söyledi.

Ünal, bugün dünyada kabul edilebilir, Avrasya coğrafyasında ilk, Ab içinde ise ilk 5 fuar içinde anılan ve konuyla ilgili olanları büyük ölçüde tatmin edebilecek nitelikte fuarın hazırlıklarını gerçekleştirdiklerini anlattı.

Dünyanın artık çok rekabetçi bir yer olduğunu belirten Ünal, bir yılda dünyada yapılan fuar sayısının 30 binin üzerinde gerçekleştiğini kaydetti.

Bu 30 bin fuarın içinde katılımcıların, kendilerini neden tercih etmesi gerektiği konusu üzerinde de çalışmalar yaptıklarını aktaran Ünal, dünyayı iyi anlayabilen bir düşünce modeline sahip olunması gerektiğine işaret etti.

Ünal, şunları kaydetti:

“Şu an İstanbul‘da doğru hazırlanmış fuarlarda 60’ın üzerinde katılımcı firmaları ve 100’e yakın ülkeden de ziyaretçileri ağırlıyoruz ki bu da yaptığımız için çok uluslu boyutlarını destekliyor. TÜYAP olarak 35 yılımızı tamamladık. 670 çalışanımızla yeni yaptığımız yatırımlarla İstanbul‘daki fuar merkezimizi 120 bin metrekare büyüklüğe çıkardık.

Bu rakam, fuarcılık mesleğinde önemsenir bir büyüklük. Yaptıklarımızı daha zenginleştirebilmek için bir fuar oteli inşa ettik. Yaptığımız iş, dünyadaki son teknolojileri hızla ait olduğu yıl içinde ülkemize taşıyabilen, sanayicilerimizi de tüm dünyadan getirdiğimiz ziyaretçiler ihracatçı olmalarını sağlayan hayırlı bir iş.”

TÜYAP Fuarcılık Genel Müdür Yardımcısı İlhan Ersözlü  de TÜYAP Fuarı ve Kongre Merkezi’nin, 122 bin metrekarelik alanda kurulduğunu ve bu ölçekle takım tezgahları konusunda Avrupa‘nın hatta dünyanın ilk 5 fuarı arasında yer aldığını belirtti.

Ersözlü, fuarın toplamda 15 salonla 1378 firma ve firma temsilciliğini ve 3 bin markayı ağırlayacağını aktardı.

80 bine yakın ziyaretçinin sirkülasyonunu eşit şekilde sağlayabilmek amacıyla çalışmalar yaptıklarını dile getiren Ersözlü, fuar alanını belirli ürün gruplarını temsil etmesi amacıyla farklı renklere böldüklerini açıkladı.

TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezi’nin, Türkiye‘nin en nitelikli alt yapısına sahip en büyük fuar merkezi olduğunun altını çizen Ersözlü, şöyle devam etti:

“MAKTEK, özellikle makine ve teknoloji fuarcılığı konusunda özel deneyim, uzmanlık isteyen, kendine özgü incelikleri olan bir fuar. Düzenli elektrik, düzenli hava sirkülasyonu gerekiyor. Milyonlarca dolarlık makinelerin konumlanması, montajı, güvenliği, sonunda da sökülerek sorunsuz bir biçimde taşınması gibi sofistike bir sürecin yönetilmesi gerekiyor. TÜYAP bu uzmanlığa sahip bir kurum. Fuar, 14-19 Ekim tarihlerinde TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezi’nde gerçekleştirilecek. Geçen yıl 64 ülkeden 59 bin 600 kişinin katıldığı MAKTEK Avrasya fuarına, bu yıl iki sektörün işbirliği nedeniyle daha geniş bir katılım bekleniyor.

AlmanyaİspanyaÇinTayvanHindistanGüney KoreJaponyaİtalya gibi bu sektörlerde söz sahibi ülkelerin katılımı olacak. Geçen yılki fuarımızda katılımcı firmalar arasındaki alışveriş yıl sonuna kadar devam etti ve 600 milyon dolarlık ticaret oldu. Bu yıl beklentimiz 800-900 milyon dolar. MAKTEK Avrasya 2014 Fuarı’nda Türkiye‘nin ve dünyanın önde gelen katılımcılarından 1378 firma ve firma temsilciliği, o firmaların temsil ettiği 3 bine yakın marka yer alacak. ”

Ersözlü, “Yurt dışı ziyaretçi ağırlama programı” kapsamında ise hedeflenmiş 60 ülkeden iş adamı getirecekleri bilgisini vererek, çok farklı coğrafyalardan iş adamlarının makine, savunma ve otomotiv sanayi gibi sektörlerin satın almacılarının hedeflendiğini açıkladı.

Fuara 4 farklı kıtadan 80 bin ziyaretçi beklediklerini yineleyen Ersözlü, toplamda 126 firmanın da milli katılım olarak fuara katılacağını dile getirdi.

“Takım Tezgahı sektörü, stratejik önemi olan sektörlerin başında geliyor”

TİAD Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Müh. Erdal Gamsız ise TİAD’ın, 1992 yılında Türkiyeiçin stratejik önemi olan sektörün gelişimine katkıda bulunmak amacıyla, Takım Tezgahları sektöründe faaliyet gösteren iş adamları tarafından kurulduğunu açıkladı.

TİAD’ın, takım tezgahları sektörünün gelişimine katkıda bulunmak amacıyla, ulusal ve uluslararası düzeyde üyeliklerin yanı sıra çeşitli faaliyetlere katılarak sektörün gücünü artırmaya ve iletişim ağını genişletmeye çalıştığını aktaran Gamsız, yaptıkları çeşitli ulusal ve uluslararası faaliyetler hakkında bilgi verdi.

TİAD’ın, sektörün nitelikli iş gücü ihtiyacına yönelik TİAD Akademi’yi faaliyete geçirdiğini hatırlatan Gamsız, “TİAD,  takım tezgahı ve CAD/CAM kullanan üretici firmalardaki nitelikli teknik elemanlara yönelik teknik eğitimler sunmaktadır.  Amaç, teknik elemanları Yüksek/İleri Teknolojili Sistemleri kullanabilen nitelikli teknik eleman seviyesine getirmektir. Ulusal ve uluslararası boyutta sektörde yaşanan gelişmeleri, teknolojileri, eğilimleri gibi konuları ele alan ve teknik bilgileri içeren basılı ve dijital ortamdaki dergisiyle tüm bu faaliyetleri desteklemektedir” diye konuştu.

Gamsız, şunları kaydetti:

“Sanayide imal edilen her ürün ya bir takım tezgahı ya takım tezgahıyla üretilmiş bir makina ya da kalıp vasıtasıyla üretilmektedir. Takım tezgahları imalat sanayindeki diğer tüm sektörlere altyapı desteği sağlar. Takım tezgahlarının, savunma sanayi dahil sanayi üretimi olan her yerde kullanılması nedeniyle, takım tezgahı sektörü stratejik önemi olan sektörlerin başında gelir. Bu sektörü güçlü olan ülkeler, stratejik öneme sahip çoğu sektörde diğer ülkelere göre rekabet avantajı sağlar.”

Genel olarak sektörün sürekli büyüdüğünü ve 2011 yılındaki büyümeyle Türkiye Takım Tezgah sektörünün, kullanımda dünyada 12. sıraya, Avrupa‘da da 3. sıraya yerleştiğini belirten Gamsız, bu büyümenin 2014 yılının ikinci yarısında da devam edeceği öngörüsünde bulundu.

“İmalatçıların ürünlerini tanıtabildiği küresel uluslararası fuar, önemli desteklerden biri”

MİB Başkan Yardımcısı Ahmet Özkayan da MİB’in Türkiye‘de Ab kalitesinde takım tezgahlar üretebilmek için çalışmalar yaptığını ve Türkiye‘de bölgesel değil küresel olarak tanınan bir takım tezgahları fuarının olmasının, tezgah imalatçılarının tanıtımı için yapılabilecek en yararlı faaliyetlerden olacağını söyledi.

Özkayan, Türkiye‘nin 2023 yılı 500 milyar dolarlık hedefi içinde 100 milyar dolarlık payla en büyük ihracatçı sektör olmayı planlayan makina sektörünün, takım tezgahları sektörünün yüzde 4 payı dahil 2013 yılında 12,5 milyar dolarlık ihracat gerçekleştirdiğini belirtti.

Takım tezgahı sektörünün makina ihracatı içinde mevcut payını devam ettirebilmesi için yıllık ortalama yüzde 23 artış sağlaması gerektiğini vurgulayan Özkayan, bu gelişim için imalatçıların, ürünlerini tanıtabildiği küresel uluslararası fuarın önemli desteklerden biri olduğunu ifade etti.

Bu anlamda fuarın üreticilere hem iç hem de dış pazar bulmada önemli aracılık rolü üstleneceğini dile getiren Özkayan, “MİB, 100’den fazla ülkeye takım tezgahı ihracatı yapıyor. Sektörümüz 2012-2013’te sanayileşmiş ülkeler başta lmak üzere 200 ülkeye ihracat gerçekleştirdi. Türkiye, takım tezgahı imalatında ise Ab ülkeleri arasında 7. dünyada ise 15. sırada yer almaktadır. TÜİK verilerindeki istidam 2014 yılında 154 bin kişidir” diye konuştu. – İstanbul

fuar

 

Tüyap’taki Fuarlar İçin Resmi Tıklayın.

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

Rabadila
23 Mayıs 2015 - 00:33

06/25/2012 1:36 pm by sizi tek kelime ile tribek ediyorum lezzet kalite hizmet bf6yle olur sakarya da ikamet etmekteyim nikah tf6reni ie7in kfce7fcke7ekmece nikah salonuna geldik ve iyiki bu mekanı gf6rdfck ve iş arkadaşları ile girdik ve e7ok memnun kaldık inşallah gelirsek f6zellikle gelmeyi kesin dfcşfcnfcyorum

İlgili Terimler :
Beylikdüzü Rehberi Beylikdüzü İlan Bürosu Beylikdüzü İlan Servisi