- Hoşgeldiniz

Beylikdüzü Rehberi Beylikdüzü İlan Bürosu Beylikdüzü İlan Servisi

Sitemizde Toplam 46 Firma, 20 Haber, 10 Ürün ve 11 İlan Bulunuyor.

MHP oy oranı seçim sonuçlarını altüst edecek

Ana Sayfa » Haberler » MHP oy oranı seçim sonuçlarını altüst edecek

MHP oy oranı seçim sonuçlarını altüst edecek

Seçim anketleri arka arkaya gelirken 7 Haziran seçim sonuçlarını altüst edebilecek kilit parti MHP olacak. Şayet MHP 2014 yerel seçimlerindeki kadar oy alırsa AK Parti’nin tüm hesapları şaşacak. HDP’nin barajı aşması durumunda ise 8 Haziran sabahı bakın nasıl bir tabloya uyanacağız.

El Cezire’den Alper Altuntaş ‘ın 2011 Genel seçim ve 2014 Yerel seçim sonuçları üzerinden yaptığı MHP analizi hayli ilginç veriler ortaya koydu. Uzmanlar HDP’nin barajı aşması üzerine yoğunlaşırken 7 Haziran seçim sonuçlarını altüst edebilecek potansiyel MHP’de görünüyor.

MHP’NİN 2011 VE 2014 SEÇİMLERİNDEKİ OY DURUMU
MHP 2011 genel seçimlerinde yüzde 12,98 oy oranı ile 53 milletvekili elde etti. Bu seçimde parti, üç ilde yüzde 1’in altında oy oranı ile, sekiz ilde yüzde 1 ila yüzde 3 arasında oy oranı ile 13 ilde yüzde 3 ila yüzde 6 oy oranı ile, 14 ilde ise yüzde 6 ila yüzde 10 arasında oy farkı ile bir milletvekilliğini kaçırdı.

2014 SEÇİM SONUÇLARI TEKRARLANIRSA MHP’NİN VEKİL SAYISI
MHP 2014 yerel seçimlerinde ise yüzde 17,6 oy oranı elde etti. Bu, 2011’e göre yüzde4,6 oy artışı anlamına geliyor. MHP 30 Mart’ta bu 38 şehrin 33’ünde kendisi için gerekli bu oy artışlarını gerçekleştirdi. Bu da MHP’nin, 30 Mart sonuçlarının tekrarlanması halinde, il genel meclisi sonuçlarına göre il il bakıldığında 33 ilde en az 30 vekilliği daha hanesine eklemesi anlamına geliyor.

Bu sayı iktidar partisini yeni anayasa yapma emelinin çok uzağına fırlatsa da, yine AK Parti tek başına iktidar olabiliyor. Zira AK Parti’nin tek başına iktidar olamaması ancak 2011 genel seçimlerine göre 50 milletvekili daha az almasıyla mümkün olabilir.

HDP MECLİS’E GİREMEZSE NE OLUR?
HDP’nin yüzde 10 barajını aşamaması durumunda, 2011 seçim sonuçlarına göre bu tarihte elde ettiği vekilliklerden yaklaşık 30‘unu AK Parti, yaklaşık 4’ünü MHP, 2’sini ise CHP alıyor. Bu durum AK Parti’nin başkanlık sistemini referanduma götürmek için gerekli vekil sayısına yani 331‘e ulaşması demek. Ancak 2014 yerel seçim sonuçlarıbaz alındığında, HDP barajı aşamasa bile, AK Parti 300’den fazla vekille tek başına iktidar olabiliyor ancak anayasayı referanduma götürebilecek milletvekili sayısını elde edemiyor.

HDP BARAJI AŞARSA NE OLUYOR?
HDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın cumhurbaşkanlığı seçimlerinde elde ettiği yüzde 9,7 oyun yüzde 10’a çıktığı varsayımı ile bakıldığında HDP’nin yaklaşık 20 milletvekili daha çok elde edebileceğini öngörebiliyoruz. HDP, barajı aşar ve diğer partiler 2011’deki oy oranları civarında, AK Parti tek başına iktidarını koruyor ancak anayasayı referanduma götürebilecek sayıyı yakalayamıyor. Ancak HDP barajı aşarsa ve diğer tüm partiler 2014 yerel seçiminde aldıkları oy oranına yakın bir yerde olursa, AK Parti’nin tek başına iktidarı da riske giriyor.

AK PARTİ’NİN NE KADAR OYA İHTİYACI VAR?
Her iki durumun da gerçekleşmesi halinde, yani MHP’nin 2014 yerel seçimlerindeki başarısına yakın bir oranı tekrarlaması ve HDP’nin de yüzde 10 seçim barajını geçmesi durumunda, AK Parti’nin tek başına iktidarını korumak için en az yüzde 45 ve üzeri oy oranına ihtiyacı var.

HDP’nin baraj altında kalması durumunda ve MHP’nin de 2014 il genel meclisi seçimlerindeki performansına yakın bir oy alması halinde, AK Parti’ye yüzde 40 ve üzerinde bir oy oranı tek başına iktidar olmak için yetiyor. Anayasayı referanduma götürmek içinse yaklaşık yüzde 48 ve üzeri bir oy oranı gerekiyor.

HDP’nin barajın altında kalması ancak diğer muhalefet partilerinin 2014 yerelseçimlerindeki performansını tekrarlaması durumunda, yani CHP’nin yüzde 23 ve üzeri, MHP’nin yüzde 17 ve üzeri oy alması halinde AK Parti tek başına iktidarını koruyor ancak yine anayasayı referanduma götürecek çoğunluğu elde edemiyor.

AK PARTİ’NİN 2011 VE 2014 SEÇİM SONUÇLARI
AK Parti’ye başkanlık sistemini getirecek Anayasa değişikliği için 331 oy gerekiyor. AK Parti 2011 genel seçimlerinde yüzde 49,95 oy oranı ile 326 milletvekili elde etti. Partinin 2014 yerel seçimlerinde, il genel meclisinde elde ettiği oy oranı ise yüzde 43,32 oldu. Muhalefet partilerinin yerel seçimdeki il genel meclisi seçimleri performanslarını tekrarlaması durumunda, HDP yüzde 10 barajının altında kalsa bile, AK Parti’nin 368 ya da 331 milletvekili elde etmesi zor görünüyor ki; partinin 2011 seçimlerinde elde ettiği yüzde 49,95 oy oranı bile 331 milletvekili elde etmesine yetmemişti. Yine 2014 yerel seçimleri il genel meclisi sonucu temel alınarak ve HDP’nin barajı geçmesi halinde ise, koalisyon hükümetini gerektirebilecek bir tablo bile gündeme gelebilir.

seçim

30 Nisan 2015 tarihinde eklenmiş ve 2.622 kez okunmuş.

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

Abhishek
08 Mayıs 2015 - 07:17

parti ie7i demokrasi bir e7ok adlmana VATAN ve MİLLET menfatinedir. tek bir f6rnek verecek olursak, f6rneğin kfcresel şer odakları her hangi bir partinin genel başkanını bir e7ok argfcmanları kullanarak e7irkin tuzagına dfcşfcrerek memlekete değil kendilerine hizmet eder hale getirebilirler, bu durumda parti ie7i demokrasi var ise o şartlarda milletvekilleri ve partinin organları genel başkana değil millete karşı mesul olacagından dolayısı ile şer odaklarının e7irkin emellerine ulaşmasına ket vuracaktır. bu ve buna benzer bir e7ok menfi durum ortadan kalkacaktır. kfcresel şer odaklarının sf6mfcrge yaptığı fclkeleri iyi analiz ettiğinizde demokrasi ile tanışmamış fclkeler olduğu anlaşılacaktır.bu durumun sabit olmasından dolayı savımın hakikat derecesini ortaya koymaktadır.

Lisna
19 Mayıs 2015 - 11:16

Koray beyi ilk defa bu kadar etraflıca bu parmorgda izleme fırsatı buldum ve e7ok beğendim.c7ok iyi bir hatip değil ancak samimi,dikkatli,akıllı konuşması hata olasılığını azaltıyor ve karşısındakine gfcven veren sıcak bir ortam hazırlıyor.Bende fclkfccfc olduğum ie7in f6ncelikle fikirdaşız ancak ae7ıkladığı dfcşfcncelerini’de bfcyfck f6le7fcde katıldığımı ve beğendiğimi ifade etmek isterim.Eleştirim ancak şu olabilir belki bence partinin liderliğine soyunan kişi kendisiyle mfclakat yapan gazeteciye arkadaşı bile olsa canlı bir tv yayınında cim,cım dememeli.Kısaca Şfckrfc’cfcm demesini doğru bulmadım.See7im yarışında hayırlar temenni ediyorum.dczeyir Arda Tire.İzmir 0532 4619651

İlgili Terimler :
Beylikdüzü Rehberi Beylikdüzü İlan Bürosu Beylikdüzü İlan Servisi